Na co dzień korzystamy z edytorów tekstów, ale często zdajemy sobie sprawy, że poprawna edycja tekstu poprawia jego odbiór i czytelność. To swoiste BHP, którego powinniśmy przestrzegać, jeśli piszemy coś, co ma być pokazane innym. Oto kilka podstawowych zasad, którymi można się kierować pisząc coś w MS Word – najpopularniejszym edytorze tekstu nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
1. Wymagania zewnętrzne. Jeśli piszesz tekst naukowy, to z pewnością otrzymujesz wytyczne dotyczące jego edycji. Przede wszystkim dotyczą one wielkości czcionki i jej kroju. Standardowo jest to Times New Roman wielkość 12. Dodatkowo zwraca się uwagę na interlinię (odstęp między wierszami) i powinna ona wynosić 1,5. W przypadku tej drugiej właściwości nie jest to ustawienie automatyczne i należy zadbać o to tworząc nowy dokument.
2. Nie używaj różnych rodzajów czcionek w jednym tekście. Przyjmuje się, że można zastosować średnio trzy różne kroje, ale im więcej, tym gorzej dla przejrzystości i szybkości czytania.
3. Wiele osób stawia spację przed znakami, takimi jak: kropka, przecinek, wykrzyknik czy znak zapytania. To błąd!
4. Jeśli tworzysz pismo urzędowe lub inny ważny dokument, nie zapomnij o opcji, jaką jest justowanie tekstu. Chodzi o wyrównanie do marginesu prawego i lewego. Sprawi to, że tekst nie będzie wyglądał na „postrzępiony”, będzie odbierany za to jako bardziej przejrzysty i staranny.
5. Wiesz, ile średnio znaków powinno znaleźć się na jednej stronie? Arkusz to około 1800 słów. Nie powinno ich być więcej niż 2000. Po to między innymi stosuje się interlinię, o której wspominaliśmy w punkcie pierwszym.
6. Profesjonaliści zwracają też uwagę na takie kwestie jak nierozdzielanie imienia od nazwiska przez zapisanie ich w oddzielnych wersach.
7. Błędem jest też pozostawienie krótkich wyrazów, takich jak „i”, „w”, „z”, na końcu linijki. Możemy postarać się o automatyczne przenoszenie ich do kolejnego wersu przez skrót klawiszowy Ctrl + Shift + spacja.
Te siedem prostych zasad pomoże ci w utrzymaniu tekstu w ryzach, zobaczysz, że będzie on znacznie bardziej przejrzysty i czytelny!
Sprawdź: profesjonalna redakcja tekstów naukowych