Najprościej rzecz ujmując praca doktorska od pracy magisterskiej i licencjackiej różni się objętością i złożonością opracowanie tematu. Napisanie i obronienie każdej z tych prac wiąże się także z uzyskaniem kolejnych stopni naukowych. Redakcja tekstu naukowego tych prac jest również na innym poziomie.
Czym się różni praca licencjacka od magisterskiej?
Niektórzy twierdzą, że te dwie prace nie różnią się niczym, albo że praca licencjacka jest wstępem do magisterskiej. Poniekąd można powiedzieć, że jest to fakt, ale to tylko drobna rzecz, jeśli zastanowić się nad tą kwestią znacznie poważniej. W pracy licencjackiej najczęściej skupiamy się na jednym, drobnym zagadnieniu, który z naukowego punktu widzenia, zostaje opracowany w sposób poglądowy. Pisząc pracę magisterską, należy dokonać pogłębionych badań i opracować znacznie więcej zagadnień lub potraktować je w sposób pogłębiony. To, że przy magisterce opracowujemy temat dokładniej, wpływa na ilość i jakość źródeł cytowanych w pracy. Wynika z tego również fakt zapoznania się z fachową literaturą zarówno w języku polskim, jak i obcym, ponieważ wiele tematów doczekało się za granicą na szersze opracowanie niż w naszym kraju. Ogólnie rzecz ujmując, dochodzimy do punktu objętości. Praca licencjacka to zazwyczaj około 30 stron, a magisterska 60. Oczywiście wszystko zależy od uczelni.
Co na to praca doktorska?
Praca doktorska zwana również rozprawą doktorską to znacznie większy wysiłek, wymaga znacznego nakładu pracy własnej oraz poszukiwania ambitnych źródeł, często bardzo trudno dostępnych. W ramach swoich badań doktoranci nierzadko wyjeżdżają zagranicę, by tam prowadzić swoje badania i szukać materiałów w Polsce niedostępnych. Owocem tego jest około 200 stron tekstu, choć w zależności od uczelni ta objętość waha się między 100 a 300 stron. Rozprawa doktorska, w przeciwieństwie do pracy licencjackiej i magisterskiej, powinna wnosić coś konkretnego do nauki, pozostałe dwie są zazwyczaj odtwórcze i polegają na odpowiednim dobraniu źródeł przy minimalnym wkładzie własnych idei. Prace doktorskie są czasem pisane w taki sposób, by później w praktycznie niezmienionej formie można było je wydać w postaci pełnoprawnej książki.
Pisząc tego typu prace warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy w zakresie korekty i redakcji, żeby wszystko było na swoim miejscu, łącznie z przecinkami.